Mercurial Essays

Free Essays & Assignment Examples

Winner

Commonwealth Essay Competition 2011 Class B Bronze Awards First Name Denicia Cecilia Aya Linda Claire Emma Jemma Last Name Andrew Wang Slim Mulenda Glynn-Roe Leerdam Saxton Nationality Antigua and Barbuda Australia Lebanon Democratic Republic of the Congo Australia Australia Australia Country Antigua and Barbuda Australia Australia Australia Australia Australia Australia Endearouk College Mirrabooka Senior High School Mirrabooka Senior High School School City/Town Liberta Village Mawson Lakes Perth Perth Adelaide Adelaide Perth Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Michelle Nicole Rebecca Thomas Tahira Afrida Zarin Mayesha Syeda Adiba Nashwa Noshin Shikhor Last Name Au Ooi McLean Macgowan Altaf Quader Raidah Husain Rezwan Nova Wahed Nationality Australia Australia Australia Australia Bangladesh Bangladesh Bangladesh Singapore Bangladesh Bangladesh Bangladesh Country Australia Australia Australia Australia Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh 2 School City/Town Melbourne Adelaide Willetton Adelaide Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze

Chittagong Grammar School (Upper School) Lakehead Grammar School Lakehead Grammar School Lakehead Grammar School Maple Leaf International School Scholastica Scholastica Dhaka Dhaka Dhaka Dhaka Dhaka Dhaka Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Ahana Abedin Tayebur Arif Numaya Prokriti Safieh Grace Anika Tamanna John-Michael Julia Ameer Last Name Rahman Rafique Hasnat Shahriar Shyamolima Kabir Fairooz Shafi Zaman McIntyre Hopkin Nizami Nationality Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Antigua and Barbuda UK Canada

Country Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Bangladesh Barbados Bermuda Canada 3 School South Breeze School Sunbeams School Sunbeams School Sunbeams School Sunbeams School Sunbeams School City/Town Dhaka Dhaka Dhaka Dhaka Dhaka Dhaka Dhaka Narayangonj Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze The Codrington School Bermuda High School Centennial Regional High School St John Sandys Quebec First Name Fredric Abdullah Adele Claudia Camille Victoria Anna Ker Lee Tova Danielle Rolando

Last Name lam Moussa Brawley Naccache Charlesbois Hayman Wilke Yap Dang Strickler Virardi Nationality Canada Syrian Arab Republic Canada Canada Canada Canada Canada Canada Canada Cyprus Cyprus Country Canada Canada Canada Canada Canada Canada Canada Canada Canada Cyprus Cyprus 4 School Centennial Regional High School College Prep International Sacred Heart School of Montreal Sacred Heart School of Montreal St John’s School The Study School City/Town Quebec Montreal Quebec Quebec Quebec Quebec Terrace Richmond Surrey Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze

Mediterranean School Pascal English School, Lemesos Larnaca Limassol First Name Adamos Fotinie Giorgos Katerina Korina Nectarios Pantelis Rafaella James Julian Luna Last Name Spanashis Ioannou Lysandros Yersimou Antonaki Phanou Zembashis Lambrou Barton Chipolina Njoku Nationality UK UK UK UK UK UK UK UK Gibraltar Gibraltar Gibraltar Country Cyprus Cyprus Cyprus Cyprus Cyprus Cyprus Cyprus Cyprus Gibraltar Gibraltar Gibraltar 5 School Xenio High School Xenio High School Xenio High School Xenio High School Xenio High School Xenio High School Xenio High School Xenio High School St.

Joseph’s Middle School St. Joseph’s Middle School St. Joseph’s Middle School City/Town Paralimni Paralimni Paralimni Paralimni Paralimni Paralimni Paralimni Paralimni Gibraltar Gibraltar Gibraltar Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Momoko Li Pik Ying Lai Yee Wing Michelle Wan Chung Wang Ryan Joyce Lotus Arkaketan Abhishek Last Name Ishii Ka Wai Kong Wing Yin Chan Yuen-Yuk, Liz Tang Li Ye Chatterjee Divekar Nationality Japan China China Hong Kong Hong Kong Hong Kong UK Hong Kong Australia India India

Country Hong Kong Hong Kong Hong Kong Hong Kong Hong Kong Hong Kong Hong Kong Hong Kong Hong Kong India India 6 School Discovery College Model United Nations Fanling Lutheran Secondary School Sha Tin Government Secondary School Shatin Tsung Tsin Secondary School SMCESPS St. Stephen’s Girls’ College City/Town Hong Kong Hong Kong Hong Kong Hong Kong Kowloon Tong Hong Kong Hong Kong Tsuen Wan Hong Kong Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Apeejay School Arya Vidya Mandir, Bandra (West) Kolkata Mumbai First Name Misha Anmol Bhanvi Ridham Rohan Mahathi Natasha Pranjali Purnima Verma Harshit

Last Name Patel Sachdeva Satija Gambhir Saneja Kannan Daswani Gupta Singh Noopur Agarwal Nationality India India India India India India India India India India India Country India India India India India India India India India India India 7 School Arya Vidya Mandir, Bandra (West) Bal Bharati Public School Bal Bharati Public School Bal Bharati Public School Bluebells School International Calibre Academy Cathedral and John Connon School Cathedral and John Connon School City Montessori School City Montessori School SMT Ramdevi Sobhraj Bajaj City/Town Mumbai Delhi Delhi Delhi Delhi Chennai

Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Lucknow Lucknow Mumbai Bronze Bronze Bronze First Name Priyanka Aditya Anokhi Dharini Samantha Suchita Reddy Aareez Ashli-Ann Nurul Hanani Binti Camille Rone Tsepang Last Name Gupta Agrawal Dasgupta Suresh Chemuduri Kankanala Khan Douglas Abdul Hadi Kamel Yaya Polaki Nationality India India India India American Samoa British Indian Ocean Territory UK Jamaica Malaysia Kenya Lesotho Country India India India India India India Isle of Man Jamaica Johor Kenya Lesotho 8 School Springdales School

City/Town New Delhi Lucknow Vadodara Trivandrum Hyderabad Hyderabad Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Giving Nations Douglas Montego Bay Segamat Loreto Convent Valley Road School National University of Lesotho Inernational School Nairobi First Name Tshilemba Jes Lim Lyza Sharizah Elizabeth Katherine Monica Monika Zubair Ashwini Kurshan Last Name Ngoie Ismael Meizhi Lee Shihab Leong wan theng Gumal Prissha Fernandez Fernandez Ab Aziz A kurunathan Nationality Lesotho Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia

Country Lesotho Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia 9 School National University of Lesotho Inernational School Cempaka Schools Cempaka Schools Cempaka Schools Cempaka Schools English Language Centre Lodge School Puteri Secondary School Puteri Secondary School Sekolah Dato’ Abdul Razak Sekolah Menengah Kebangsaan C. B. N City/Town Award Bronze Kuala Lumpur Kuala Lumpur Kuala Lumpur Kuala Lumpur Kuching Kuching Seremban Seremban Seremban Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze

First Name Natasha Mohd Shaza Thanmid Theivanai Don Neott Calan Isaac Min Fen Eileen Alex Fan Amanda Last Name Izani Bt mhd husam eddin ai muzayen Kaur Subramanian Ellyne Xin er Eskandar Miranda Lee Wai Kheng Choo Nationality Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Country Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia 10 School Sekolah Menengah Kebangsaan C. B. N Sekolah Menengah Kebangsaan C. B. N Sekolah Menengah Kebangsaan C. B. N SMK St.

Mary Sri Cempaka St George’s Girls School Wesley Methodist School Wesley Methodist School Wesley Methodist School City/Town Award Bronze Bronze Bronze Selangor Kuala Lumpur Penang Kuala Lumpur Kuala Lumpur Kuala Lumpur Selangor Kuching Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Amynah Andrew Celine Dean Deborah Deborah Doreen Ethan Yao He Eunice Yoo Li Farida Nadia Farquar Hazmie Last Name Ryhannah Ng Goh Tan Ooi Yee Hui Chew Gan Kok Quah Faizal Yamimi Fadhlullah Suhaimi Nationality Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia

Country Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia 11 School City/Town Kuala Lumpur Puchong Kuching Kuala Lumpur Georgetown Kuala Lumpur Kuala Lumpur Kuala Lumpur Kuala Lumpur Johor Subang Jaya Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Janice Jerome Jian Wei Darien Joon Yee Keith Hao Erng Kiwan Lexter Lye Man Madeleine Melvin Narrhveein Last Name Lim Heng Liew Yong Kong Richard Lee Yau Tang Khor Rajasegaran Nationality Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia

Country Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia 12 School City/Town Kuala Lumpur Petaling Jaya Kuala Lumpur Kuala Lumpur Sibu Petaling Jaya Kuala Lumpur Sandakan, Sabah Sibu Kuala Lumpur Ampang, Selangor Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Natasha Ryan Shafiq Shankari Sheng Jie Siti Najiihah Umi Victor Mohamed Kyrie Marie Maria Last Name Sophiya Tan Rasulan Gunasegran Pin Ahmad Fikri NurJasmine Teoh Yun-Chen Nahil Cachia Hili

Nationality Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Maldives Malta Malta Country Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Malaysia Maldives Malta Malta 13 School City/Town Kuala Lumpur Kuala Lumpur Kota Kinabalu Bandar Sunway Seremban Shah Alam Kuala Lumpur Kuala Lumpur Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Dharumavantha School Convent of the Sacred Heart Convent of the Sacred Heart Male Paola St. Julian’s First Name Michela Girvana Kunjalata Ashna Aneessia Kurmoo Ramnaggessur Fego Neha Tooba Hamza

Last Name Scicluna Ramanna Khurug Dhoonmoon Ghoorhoa Nadhiir Vaishalee Ahia Dadi Shahbaz Ilyas Nationality Malta Mauritius Mauritius Mauritius Mauritian Mauritius Mauritius Nigeria Pakistan Pakistan Pakistan Country Malta Mauritius Mauritius Mauritius Mauritius Mauritius Mauritius Nigeria Pakistan Pakistan Pakistan 14 School Convent of the Sacred Heart Droopnath Ramphul S. C. (Girls) Droopnath Ramphul S. C. (Girls) Mahatma Gandhi Institute Pailles State Secondary School Royal College Curepipe City/Town Zejtun Mauritius Mauritius Moka Pailles Curepipe mare d’Albert Lagos

Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Arts and Science Academy Arts and Science Academy Bahria College Karachi Karachi Islamabad First Name Ibreez Ahsan Ali Noor – Ul Huda Uswa Hamza Ahmed Rubab Zohra Azlam Aafia Maham Last Name Shabkhez Hafeez Raza Haseeb Aamir Aijaz Anwar Rizvi Raja Iftikhar Mubashar Nationality Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Country Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan 15

School Beaconhouse School System Faisalabad Grammar School Faisalabad Grammar School Faisalabad Grammar School Faisalabad Grammar School Fazaia Intermediate College Happy Home School O Level Campus Headstart School Lahore College of Arts and Sciences Lahore Grammar School Lahore Grammar School Defence City/Town Lahore Faisalabad Faisalabad Faisalabad Faisalabad Islamabad Karachi Islamabad Lahore Lahore Lahore Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Farah Tahir Raja Hamza Salman Shazrah Taimoor Ahmad Ahmed Yar Areej Shafaq Jawed Shamaz Saamil

Last Name Khan Khan Javed Hashim Ishtiaq Jabbar Mazari Fatima Chaudhary Sandhu Shaikh Nationality Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Country Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan Pakistan 16 School Roots School System Head Quarters Roots School System Head Quarters Roots School System Head Quarters Roots School System Head Quarters Roots School System Head Quarters Sadiq Public School Sadiq Public School Sadiq Public School Sadiq Public School School of I.

S. in Sciences & Arts (SISA) St. Patrick’s High School City/Town Rawalpindi Rawalpindi Rawalpindi Rawalpindi Rawalpindi Punjab Punjab Punjab Punjab Lahore Cantt Karachi Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Syed Taha Hibah Kanza Waheed Saalik Sehar Chua Isabelle Cassandra Izzah Kayven Tan Yi Rou Last Name ul Huda Malik Panhwar Lokhandwala Palla Keng Soon Eddy Chan Ibrahim Tan Li Xin Liu Nationality Pakistan Country Pakistan Pakistan School St. Patrick’s High School City/Town Karachi Islamabad Karachi Karachi Karachi

Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Pakistan Pakistan Pakistan Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Pakistan Pakistan Pakistan Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore 17 Ang Mo Kio Secondary School Ang Mo Kio Secondary School Ang Mo Kio Secondary School Ang Mo Kio Secondary School Ang Mo Kio Secondary School Anglican High School First Name Cheong Yi Ong Wei Loong Deborah Hau Heather Elizabeth Winse Annabel Shavonne Avalyn Xueting Celeste Chellene

Last Name Wei Bryan Yonghui Trinh Nhu Humphries Tan Wee Ser Er Wan Zhen Oh Xin Wan Chia Tan Lim Nationality Singapore Singapore Singapore Vietnam Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Country Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore 18 School Anglo-Chinese School Anglo-Chinese School CHIJ Secondary School CHIJ Secondary School CHIJ St Joseph’s Convent CHIJ St Joseph’s Convent CHIJ St Nicholas Girls’ School CHIJ St Nicholas Girls’ School Crescent Girls’ School Crescent Girls’ School Crescent Girls’ School

City/Town Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Sharlene Lim Suthida Tan Tang Xue Li Jeremy Jia Xin Siti Nur Aisha Aparajita Ming Yang Last Name Chow Shao Yu Chang Li Jin Shi Shirley Lee Koo Ong Omar Hariharan Ng Nationality Singapore Singapore Thailand Singapore Singapore Singapore Singapore Australia Australia Singapore Singapore Country Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore 19

School Crescent Girls’ School Dunman High School Dunman High School Dunman High School Dunman High School Greendale Secondary School Hwa Chong Institution Ministry of Education Ministry of Education Ngee Ann Secondary School Ngee Ann Secondary School City/Town Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Suhita Melissa Xing Wen Yee Wah Esther Hon Meng Amanda Angelica Cheng Judith Lam Liu Last Name Kusumawardhani Foo Yam Ou Lee Yew Chong Li Yi Tan Hui Yun Lijia Nationality Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore China Singapore Singapore Singapore

Country Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore 20 School Ngee Ann Secondary School Paya Lebar Methodist Girls’ School (Sec) Paya Lebar Methodist Girls’ School (Sec) Presbyterian High School Punggol Secondary School, Singapore Raffles Girl’s School Raffles Girl’s School Raffles Girl’s School Raffles Girl’s School Raffles Girl’s School Raffles Girl’s School City/Town Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Payar Lebar Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Magdalene Nicolle Marie Qingyun Sharon G Daryl Ernest Gong Kevin Lim Chau Jie Seah Shiv

Last Name Teo Chew Wen Andres You Goh Haoran Khoo Clement Yi Khialani Nationality Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Country Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore 21 School Raffles Girl’s School Raffles Girl’s School Raffles Girl’s School Raffles Girl’s School Raffles Institution Raffles Institution Raffles Institution Raffles Institution Raffles Institution Raffles Institution Raffles Institution

City/Town Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Yishun Tampines Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Sia Wee Wei Khai Yeo Ying Chin Muhammad Fadhli Ashley Ethel Jia Hui Victoria Last Name Tze Yang Zhi Jie Lim Ping Chong Yilun Lixuan Ashlie Amir Hamza Cheok Foong Chew Seow Nationality Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Country Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore 22

School Raffles Institution Raffles Institution Raffles Institution Raffles Institution Raffles Institution Riverside Secondary School Riverside Secondary School Singapore Chinese Girls’ School Singapore Chinese Girls’ School Singapore Chinese Girls’ School Singapore Chinese Girls’ School City/Town Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Woodlands Woodlands Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Joshua Lam Manfred Peng Quak Sabrina Elezabeth Heng Janel Kimberly Kwang Last Name Ho Wei Chuan Aaron Tham Tao Yi Ze Julian Nasaruddin Young Hui Mei Ong Kwek Shi Min

Nationality Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Country Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore 23 School St Joseph’s Institution St Joseph’s Institution St Joseph’s Institution St Joseph’s Institution St Joseph’s Institution Tanjong Katong Girls School Tanjong Katong Girls’ School Tanjong Katong Girls’ School Tanjong Katong Girls’ School Tanjong Katong Girls’ School Tanjong Katong Girls’ School, City/Town

Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Raiza Arthur Ramana Austin Cara Celine Chan Chiang Chiu Claire Clarissa Last Name Feroz Ahmed Tan Sabapathy Tirupathi Zheng Leong Liu Yun Xuan Yan Li Tzu Tien Ho Leong Nationality Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Taiwan Singapore Singapore Country Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore 24 School Temasek Junior College The Learning Lab The Learning Lab City/Town

Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Debbie Deepika Deng Dilys Francisca Grace Ho James Jasmine Jiafeng Jianqiao Last Name Loke Chandrasekar Yue Teoh Vincent Tern Ping Ghee Huang Chia Xu Cui Nationality Singapore India Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore China Country Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore 25 School City/Town Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze

First Name Jo-Ann Jo-Ann Joseph Joshua Kah Heng Lee Loh Lois Loy Pei Wen Marissa Mark Last Name Heng Ng Lee Tay Wee How Leong Zhi Hui Ming Yee Timothy Gillian Chok Huang Nationality Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Country Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore 26 School City/Town Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Mridula Muhammad Marzuqi Nadia JiaQi Natalya Ng Nikki Fang Fei Ong Ong Pi Rebecca Salihah

Last Name Sairam Masrullah Tay Bolton Jia Hwan Goh Gee Ping Miao Ling Jo Mei Wong Begum Nationality India Country Singapore Singapore Singapore School City/Town Award Bronze Tampines Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Taiwan Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore 27 Tampines Bronze First Name Samuel Sarah Sarah Simin Serene Stanley Trishala Xu Ying Jie Yong Ling Yun Ting Zi Last Name Lai Kow Suah Ng Tan Thamilselvan Hong Yun Ong Lim Choo Pan

Nationality Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Country Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore Singapore 28 School City/Town Award Bronze Bronze Bronze Tampines Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Brandon Emma Hannah Oscar Suzanna Tessa Daniel Gareth Matthew Stewart Caylee Last Name Krygsman Maeyer Modra Maeyer Howard Donnelly Roy Obery Barry Hutchison Randall

Nationality Singapore Somalia UK South Africa South Africa South Africa South Africa South Africa South Africa South African South Africa Country Singaproe South Africa South Africa South Africa South Africa South Africa South Africa South Africa South Africa South Africa South Africa 29 School City/Town Award Bronze Albert College Albert College Albert College Durban Girls’ College Durban Girls’ College Hilton College Hilton College Hilton College Hilton College St Martin’s Senior School Prince Albert Prince Albert Prince Albert Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Kwazulu Natal Kwazulu Natal Kwazulu Natal Kwazulu Natal Johannesburg

Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze First Name Kyle Riya Tyrone Ayesha Roanne Renushi Devshan Achini Tharindu Madusha Amadi Last Name Horn Naidoo Morehen Essop Moodley Ubeyratne Renganathan Perera Mendis Promodi Thilakarathne Nationality South Africa South Africa South Africa South Africa South Africa Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Country South Africa South Africa South Africa South Africa South Africa Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka 30 School St Martin’s Senior School St Martin’s Senior School St Martin’s Senior School

City/Town Johannesburg Johannesburg Johannesburg Durban Durban Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze British Council Library Colombo International School Convent of Our Lady of Victories Gateway College Negombo Ikra International School St. Joseph’s . B. M. V Mount Lavinia Colombo Moratuwa Katunayake Puttalam Kegalle First Name Anitha Diyath K. M. C. N. K. Movini Nayanthi Prineetha Sajid Chantal Papri Varisa Sesh Last Name Perera Vimanga Karunathiake Thisara Peiris Bandaranayake Omar Henry Ghosh Ramkissoon Gowrie-Sankar

Nationality Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka St Lucia India USA Trinidad and Tobago Country Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka Sri Lanka St Lucia Sultanate of Oman Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago 31 School City/Town Colombo Kurana Colombo Colombo Colombo Colombo Kurana Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze St Joseph’s Convent Indian School, Al Ghubra A. S. J. A Girls’ College Hillview College Castries Muscat San-Fernando Cunupia

First Name Louis Crystal Raelee Rukaiya Krishna Hye Rim Isabel Joanna Lilliana Natasha Rishika Last Name Trotman Doughty Stanton Sidat Sunilkumar Lee Jones Taylor Liu Burrett Agarwal Nationality Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago India UK UK UK UK UK UK Country Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago UAE UK UK UK UK UK UK 32 School Naparima College St Joseph’s Convent St Joseph’s Convent City/Town South Oropouche San Fernando Rio Claro San Fernando Dubai Award Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze

Badminton School Badminton School Badminton School Badminton School Badminton School Badminton School Bristol Bristol Bristol Bristol Bristol Bristol First Name Stephanie Morgan Amy Leigh Devika Zakaria Daniel Irene Last Name Fung Johnson Willis Sharma Abby Erasmus Lostrom Nationality UK UK UK UK Netherlands Zambia Zambia Country UK UK UK UK UK Zambia Zambia School Badminton School Blanchelande College The Bankfield School City/Town Bristol Award Bronze Bronze Widnes Bristol London Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Baobab College Baobab College Lusaka Lusaka 33